English corner

Witamy w kąciku języka angielskiego klas 1-3.

W środę 18 kwietnia odbył się w naszej szkole po raz kolejny kiermasz książek anglojęzycznych amerykańskiego wydawnictwa Usborne. Tym razem z okazji kiermaszu zorganizowany został konkurs pt. My favourite Usborne Book. Uczniowie klas trzecich, którzy uczestniczą w projekcie czytelniczym I love reading mogli narysować plakat zachęcający do przeczytania ulubionej książki. Prace przyniesione na konkurs były wspaniałe, zarówno pod względem plastycznym, jak i językowym. Przedstawiciel wydawnictwa, Pani Aneta Grzegrzułka, ufundowała dla wszystkich uczestników konkursu nagrody książkowe. Gratulujemy naszym uczniom!

 

Z okazji dnia Świętego Patryka, obchodzonego 17 marca, dzieci z klas 1-3 miały lekcje z nauczycielem angielskiego panem Markiem McKee. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o Irlandii oraz jak obchodzony jest St Patick's Day, wykonali flagi Irlandii z owoców, szukali ukrytych koniczynek (shamrocks), a klasy trzecie dodatkowo miały konkurs na najbardziej zielone przebranie.

Poznawanie języka obcego, zwłaszcza w wieku wczesnoszkolnym, odbywa się głównie poprzez słuchanie, powtarzanie i patrzenie. Jest to podobny proces do poznawania języka ojczystego w pierwszych latach życia. Dlatego w pierwszej i drugiej klasie dzieci niewiele piszą, głównie uczą się piosenek, rymowanek, słuchają i oglądają historyjki, odpowiadają na pytania, wykonują prace plastyczne, poznają nowe słownictwo przy pomocy kart obrazkowych, plakatów i materiałów multimedialnych. Główną motywacją najmłodszych uczniów do nauki jest dobra zabawa. Później pojawiają się inne motywacje, np. chęć zdobycia dobrej oceny,  umiejętność komunikacji na wyjeździe za granicą, czy możliwość zrozumienia piosenki lub filmu po angielsku.

Na lekcjach angielskiego klasy są dzielone na dwie grupy na tym samym poziomie językowym. Każda grupa jest prowadzona przez innego nauczyciela, który bierze pod uwagę indywidualne potrzeby uczniów, specyfikę grupy i jej tempo uczenia się. Nauczanie języka obcego odbywa się spiralnie, tzn., że regularnie powraca się do tych samych tematów, poszerzając słownictwo, kontekst i wprowadzając kolejne struktury gramatyczne. Gramatyka pojawia się w klasach 1-3, ale nie jest tłumaczona, tylko ćwiczona na konkretnych przykładach, a wyjaśniana będzie w starszych klasach.

W nauce angielskiego ważna jest także praca w domu. Małe dzieci szybko przyswajają język, ale równie szybko zapominają nowe słowa, dlatego warto utrwalać z dzieckiem w domu to co było przerabiane na lekcjach. Najlepszym narzędziem do tego są nasze ćwiczenia online dołączone do książki ćwiczeń, do których można się zalogować z domowego komputera. Warto również wracać do piosenek i historyjek z podręczników Kid's Box dostępnych na stronie Kid's Box at home. Polecamy także kilka innych stron do nauki języka angielskiego:

www.learnenglishkids.britishcouncil.org - gry, piosenki, filmiki, tongue twisters itp.

www.languageguide.org  - dobra strona do nauki i ćwiczenia słownictwa (można tu ćwiczyć kilka języków, więc na początku trzeba wybrać angielski)

www.eslgamesplus.com - gry na ćwiczenie słownictwa i gramatyki

www.shiporsheep.com - tu można poćwiczyć wymowę

 

 

Ulubione historyjki i piosenki z podręczników Kid's Box 1 i 2 można obejrzeć i posłuchać na stronie Kid's Box at home. Gorąco zachęcamy do korzystania z tej możliwości. Kliknij tutaj.

 

W bieżącym roku szkolnym klasa 3a wspólnie z klasą z Perugii we Włoszech pracuje nad projektem eTwinning zatytułowanym School Journal. Uczniowie piszą artykuły w języku angielskim, ilustrują je, a następnie publikują w gazetce szkolnej na aplikacji Joomag online. Zapraszamy do lektury gazetki tutaj.

Kalendarz

Prep_centre_logo_CMYK.png

English corner

Logo_Mistrzowie_Matlandii.jpg

KONTAKT

Szkoła Podstawowa nr 3 Przymierza Rodzin
im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki
ul. Nocznickiego 7
01-948 Warszawa
tel./fax. (22) 864-92-50, (22) 864-51-24
sekretariat@spr3bielany.edu.pl